Jarmily Glazarové 5a/370
 
O Ajurvédě
Ájurvéda je pojem ze sánskrtu a ten je původem z Indie. Sanskrt to je jazyk učenců podobně jak mnohem pozdější latina. Základy tohoto nejucelenějšího lékařského systému se tradují od vzniku nejstarších véd/pojednání/ někdy před 5000lety. První ájurvédská univerzita s uchovanými záznamy výuky a veškerého lékařského poznání pochází někdy z období 700 až 800 let před Kristem.
Principem ájurvédy je prevence lidského zdraví, stanovením takových doporučenía podmínek, aby se organismus uvedl do harmonie, rovnováhy, s komplexním pohledem na člověka jako takového, s řešením příčin nemocí a ne následků, nezkoumáním nemocí ale lidského života, neboť nemoc-nerovnováha není přirozená pro lidský život. Příčinou nemoci je MYSL, která zapoměla, že prameníme z vědomí. Jen zdravý (tedy vědomý člověk) se může duchovně rozvíjet. Základem diagnostiky a zkoumání nerovnovážných příčin bylo stanovení a kategorizace 3 základních bioenergetických systémů, jejich kombinací a jejich podsystémů, tak zvaných  doš a jejich subdoš. VÁT kinetický systém pohybu tekutin, PIT transformační systém přeměny a KAF potencionální systém stability a výživy. Tyto 3 systémy jsou v těle nezastupitelné a jejich poměry jsou dynamické. Pohyb váty je úměrně motivační síle a odporu oběhových tělesných kanálů a tkání. Jejich rovnovážný funkční poměr je jeden díl vátu proti půl dílu pity a čtvrt dílu kafu.
Ájurvédské masáže jako prevence i jako součást léčby, mají nejen uvolňující účinky na lidský organismus, ale mohou nastartovat i samoléčebné procesy, kterým tělo rozumí a o které se neustále pokouší, tedy uvádět organismus do rovnováhy, stavu, který je mu původem vlastní.
Pamatujme, že dnešní tzv.civilizační choroby pramení z toho, že naše tělo i mysl přijímá více věcí než dokáže strávit, a to každým okamžikem našeho žití. Jsme velcí, ale povrchní konzumenti. Díky navyklé povrchnosti, většinou nejsme schopni pochopit podstatu, a tím nevidíme další souvislosti a provázanosti s dalšími skutečnostmi a situacemi. Soucit, láska, pokora a pozornost, smysluplná práce, plný prožitek současného okamžiku, , to je to, co nedává prostor v našem mozku pro úzkost, strach a deprese.

otvírací doba:
ut - pá 10 - 20 h
email:
ladislava.raiskubova@seznam.cz
adresa:
Jarmily Glazarové 5a/370
tel:
606 849 351